Osnovna škola Đurđevac

« Siječanj 2021 »

Školski list Đurek

Kliknite na sliku

Hoćete li ove školske godine ići na natjecanje?

Ponude za izlete

e Dnevnik

Kriteriji ocjenjivanja

Facebook škole

Državno natjecanje Čitanjem do zvijezda s međunarodnim sudjelovanjem
Autor: Nataša Švaco, 3. 5. 2019.

U petak, 3. svibnja 2019. godine, u Srednjoj školi Čakovec održana je završnica Nacionalnog projekta za poticanje čitanja – Državno natjecanje u znanju u kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ za osnovne škole. Natjecanje je imalo međunarodni karakter jer su sudjelovali i gosti iz Mađarske i Srbije.

U kategoriji kreativnog uratka-plakata, naša učenica Maris Popović osvojila je 1. mjesto. Mentori: Nataša Švaco i Zoran Vidaković.

U kategoriji pismenog ispita, naši učenici, David Kuzmić, Antonija Petrović i Nika Švaco, nakon zbrojenih pojedinačnih rezultata, osvojili su visoko  4. mjesto od 36 prijavljenih ekipa na ponos mentorica Nataše Švaco i Antonele Carek.

Pohvale našim učenicima na odličnim rezultatima!

Provjeravalo se poznavanje sadržaja i detalja iz tri zadana romana za mlade: Ljeto na jezeru Čiču, Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom, Blizanke te poznavanje opširne biografije pisaca Jasminke Tihi – Stepanić, Julijane Matanović i Ericha Kästnera.

Naglasak je bio na logičkom zaključivanju i povezivanju činjenica; istraživanju, razumijevanju i procjenjivanju problema u djelima; informacijskoj pismenosti te kritičkom razmišljanju. Uz provjeru i poznavanje sadržajnih detalja svih knjiga, provjeravalo se poznavanje različitih karakterizacija i odnosa likova, problematika mladih i današnjeg društva, te zajednička poveznica svih djela. Osim provjere poznavanja književnost i hrvatskog jezika, pitanja su bila iz opće kulture, poznavanje točnosti pisanja geografskih naziva i imena pojmova na njemačkom i engleskom jeziku, poznavanje činjenica iz povijesti, geografije, matematike, glazbene i likovne kulture.

U kreativnom dijelu natjecanja učenici su prezentirali svoje plakate koje su izrađivali na zadanu temu na osnovi sve tri knjige. Potaknuti pročitanim romanima prikazali su svoje emocije, ideje, poruke i njihovo viđenje problema na temu Ljeto priča priče.

Učenica Maris Popović, svojim je sigurnim nastupom kreativnog govorništva obranila svoj kreativni uradak uz upute svojih mentora, Nataše Švaco i Zorana Vidakovića te pokazala da se pročitani romani mogu uspješno prikazati i slikom.

Sudjelovali su učenici iz 36 osnovnih škola, a natjecanje se odvija već desetu godinu pod okriljem Hrvatske mreže školskih knjižničara.

Nakon pozdravnog govora i programa dobrodošlice, održan je pismeni i usmeni dio natjecanja, predstavljanje kreativnih uradaka, a nakon toga bio je organiziran odličan književni susret s Julijanom Matanović i Jasminkom Tihi-Stepanić u obliku intervjua i interakcije s učenicima.

Nakon dodjele nagrada, učenici su se sretno u pratnji svojih mentora vratili u Đurđevac.

Fotogalerija.